روز اول آذر ماه سال 1352 بود که صولت عطالو Solatatalu  در « عطالو» از توابع کليبر چشم به دنيا گشود.پدرش تاجر فرش ومادرش خانه دار است.دو برادر و سه خواهر دارد، برادر بزرگ تر قاضي و کوچک تر پزشک مغز واعصاب مي باشد.


صولت عطالو تحصيلات خود را در سال 1358 با مقطع ابتدايي در دبستان شهيد دايلاري شهر اهر آغاز کرد و دوره راهنمايي را در مدرسه شهيد مدني و متوسطه را در دبيرستانهاي شهيد مدرس و شهيد مطهري اين شهر پي گرفت و در سال 1371 وارد دانشگاه تبريز شده و در رشته زمين شناسي به تحصيلات عالي پرداخت.وي در ادامه دوره فوق ليسانس را در رشته زمين شناسي اقتصادي و در دانشگاه تربيت معلم تهران به تحصيل پرداخت و در سال 1378 با درجه عالي به انجام رساند.

عطالو در سال 1378 در شرکت ملي صنايع مس ايران مشغول به کار شد و در تاسيس رشته زمين شناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهر همکاري نمود.وي از سال 1383 در گروه هاي  زمين شناسي و عمران اين دانشگاه مشغول تدريس و عضو هيئت علمي دانشگاه است.همچنين مشاور شرکت ملي صنايع مس ايران مي باشد.

صولت عطالو در مجامع علمي انجمن زمين شناسي ايران، انجمن بلور شناسي و کاني شناسي ايران و سازمان نظام مهندسي معدن عضويت دارد و مقالات تخصصي متعددي در دانشگاه هاي شيراز، تبريز، تهران، تربيت معلم تهران ، شاهرود، با هنر کرمان و سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني کشور ارائه و منتشر ساخته است.

عطالو شعر گفتن را در سال 1369 آغاز کرد، آن زماني که دانش آموز سوم دبيرستان بود. او در ابتدا علاوه بر طبع آزمايي در شعر ، متن ادبي نيز مي نوشت.«حسرتلي انتظار» ،« شيور» و «حاجي بابام» از نخستين شعرهاي اوست. اغلب اشعار او به زبان ترکي و در اثر پذيري از زيبايي هاي طبيعت ،مسائل اجتماعي و عاطفي سروده شده اند.

صولت عطالو که «عطا» را تخلص شعري خويش ساخته است ،«داشتن طبع شعري، سرنوشت ومسائل جاري زندگي» را در سرودن شعرهاي خود موثر ميداند و معتقد است

«دل سوخته آفتابي نباشي سخن مهتابي نخواهي داشت».

وي«جوشش شعر را در زماني خاص سوزش دل از درون» مي داند نه از« زبان» و به عبارتي عنوان مي کند

«شعر شعله دل است».

عبارتي که آن را نام وبلاگ خويش کرده است که به آدرس« www.atalu.blogfa.com» در دسترس کاربران اينترنت است.

به شعرايي همچون شهريار،فضولي و نباتي علاقه داشته و اشعارشان را حاوي پيام مي داند.اشعارش معمولا در قالب غزل، قصيده ،قطعه، مثنوي،ترجيع بند ،گرايلي ،قوشما و دوبيتي مي باشد. شعر را بيان زيبا، معني دار و هدفمند تعريف مي کندکه دلنشين همه و برخوردار از فن بيان شعري،پيام و زيبايي کلام بوده و هرکلمه کل مجموعه شعري را همراهي و ياري کند.

«عطا» شعر را نوعي دريافت مي داند که در زمان خاص شاعر مأمور نوشتن است و بيان حس و کلمات که دست خود آدم نيست.هر موجود زنده اي به زبان و حال خويش که درانسان به نطق اظهار ميگردد و صداي جانداران مانند شيهه اسب ،چه چه گنجشگ ، بانگ خروس و آواي کبک و حتي در عالم غير زنده هم سوز باد، صداي رعد ، شرشر رود، غل غل چشمه و خش خش برگ همه را شعر مي داند و معتقد است شعر ريشه در ذات وجودي خلقت دارد.

شعر را اوج تسلط برکلمات و سخنوري مي داند که از همان کلمات عادي در شعر طوري آرايش ارائه مي شود که بقيه تلاش می کنند آنرا حفظ، نگهداري و زمزمه کنند.شعري را ماندگار مي داند که ضمن زيبايي بيان، مفهوم آن منطبق بر اصول طبيعت باشد.فرق شعر با صحبت هاي معمولي را چينش کلمات و ربط آنها که به جذابيت خاص و هدف معيني برسد دانسته و مي گويد وقتي انسان به مرحله اي از احساس برسد که بيان از دل باشد بر دل مي نشيند. آن وقت کلمات بيان شده که در يک قالب شعري گنجانده شود  شعر حاصل مي شود.

حال و حس شعر سرايي را حال خاصي مي داند که قابل بيان و تابع زمان و مکان و تصميم نيست  و  هر شعري حال خاص خود را از نظر زمان و موضوع و بيان دارد.بايد آهي بر جان نشيند تا سوزي از دل برآيد. مي گويد سوز دل است.آتش که روشن شود خواه و ناخواه دودي برمي خيزد.     


نمونه اشعار

غمخانه اولدي


 وار گلي چوخ دوشدو  غمين قلبيمه

اورک دوندو اوزو غمخانه اولدي

ياتاق سالدي حسرت، اوجاقين قوردو

ياندي اورک اودا، پروانه اولدي

خوش گوردو غم يئرين، اورک اؤزونده

ميهمان اينجيمه سين ميخانه اولدي

گوردو مست دولانير غم لر ايچينده

خطرينه ديمه دي ويرانه اولدي

دويدو غم عشقيني قالسين اورکده

عشقينه مست اولوب ديوانه اولدي

باشينا گلرکن آيريليق دردي    

« عطا » قلبي غمه، پيمانه اولدي


اثر آیریلیقچتین لیک اؤلومون هاراسیندادیر؟

اولماسایدی اوندا، اگر آیریلیق

طوفان قوپور عرشه چیخیر ناله لر

گلنده اؤلومدن خبر آیریلیق

اسنده گولشنه آیریلیق یئلی

حیاتین ایله یر هدر آیریلیق

زامان دونور الدن آلیر فورصتی

وئرمیر سونکو پیشمان ثمر آیریلیق

دونیامیزین جنّت ایله نه فرقی

اولسایدی دونیادان کنار آیریلیق

اؤلوم کی دونیانین چاراسیز دردی

اونداندا دئیلیر، بئتر آیریلیق

چیخمازدی داشلارین سیناندا سَسی

قویماسایدی اونا اثر آیریلیق